Digitální média jsou tu velmi dlouho. První vysokorychlostní, zcela elektronická paměť byla vyvinuta na Manchesterské univerzitě a testována v roce 1947. V roce 1951 pak společnost UNIVAC představila první páskové paměťové zařízení pro komerční počítač, které nabízelo relativně nízkou cenu, přenosnost a neomezenou kapacitu offline. Magnetickým diskům trvalo další čtyři roky, než se objevily na scéně s počítačem IBM RAMAC 305, prvním počítačem na světě založeným na tehdy nové technologii pevných disků.
I když jsme v technologii ukládání dat dosáhli obrovského pokroku, pásky a disky se stále hojně používají, stejně jako novější formáty ukládání dat, jako je flash. I tyto technologie ukládání dat se samozřejmě postupem času zdokonalovaly. I když každá z nich může mít své výhody, nic netrvá věčně, včetně zařízení pro ukládání dat.
Možná jste si položili otázku, jak dlouho váš oblíbený způsob ukládání dat vydrží. Pamatujte, že to, že výrobce tvrdí, že multimediální zařízení vydrží dlouho neznamená, že tomu tak bude. Ať už je v záruce, nebo ne, každá metoda ukládání může selhat z několika důvodů.
Životnost závisí na všem od faktorů prostředí přes míru používání až po kvalitu komponent a výrobu. Jediným jistým způsobem, jak ochránit data, je použít strategii zálohování 3-2-1-1 a investovat do řešení zálohování a obnovy dat po havárii. Podívejme se na používaná média a na to, co můžete očekávat, pokud jde o životnost.
(Zdroj: https://www.arcserve.com/blog/data-storage-lifespans-how-long-will-media-really-last)
Co možná nevíte o zálohování dat
Magnetická páska
Magnetická páska je již desítky let základní komponentou datových úložišť, která se dnes používá především pro rozsáhlé zálohování a archivaci dat. Má vysokou kapacitu, nízké náklady na megabit a trvanlivost za optimálních podmínek. Ke ztrátě dat na magnetické pásce dochází buď proto, že médium ztratí svůj magnetický náboj (každé magneticky nabité paměťové médium nakonec ztratí svůj magnetický náboj a následně i data), nebo když se vrstvy pásky začnou oddělovat.
Někteří výrobci tvrdí, že vydrží až třicet let, což z ní činí vhodné médium pro archivaci. Problém s tímto číslem spočívá v tom, že magnetické pásky vydrží tak dlouho pouze za naprosto optimálních podmínek prostředí. To znamená skladovat pásky v prostředí se stabilní vlhkostí a teplotou. Reálnější životnost magnetických pásek je přibližně deset až dvacet let. Je náchylnější k opotřebení, pokud je často používána.
Nástup technologie LTO (Linear Tape-Open) znovu zvýšil přitažlivost magnetických pásek, protože nabízí větší kapacitu a lepší funkce pro integritu dat. Software pro zálohování na pásky je také sofistikovanější a jednodušší na používání. Vzhledem k celkovým výhodám bude její zastoupení v infrastrukturách IT pravděpodobně i v budoucnu trvalé a rostoucí.
Magnetofonová páska
Jsou sice primárně spojeny se zvukovými nahrávkami, ale využívají stejné principy magnetického ukládání dat. Vzhledem k tomu, že kazety a magnetické pásky jsou si podobné, jejich životnost je přibližně stejná. U některých je známo, že se v důsledku nadměrného používání rychle opotřebovávají. Jiné vydrží přes třicet let (vytáhněte starou hudební kazetu z 80. let a zkuste to, tedy pokud najdete kazetový přehrávač). Životnost závisí na stejných faktorech, které jsme zmínili. Jisté je, že kazeta vydrží deset až dvacet let.
Disketa
Předvídat životnost diskety je složité. Diskety nikdy nebyly příliš spolehlivé a některé dokonce nefungovaly správně hned po vybalení z obalu. Někteří výrobci tvrdili, že jejich životnost je tři až pět let, zatímco jiní tvrdili, že vydrží deset až dvacet let. Jelikož diskety samozřejmě využívají magnetické úložiště (ne nepodobné páskám), magnetismus se nakonec opotřebuje přibližně stejně jako páska, tedy deset až dvacet let. Pokud ovšem levný a křehký obal disku vydrží tak dlouho. Zdá se, že některé diskety vydržely značně dlouho. Tento způsob ukládání dat však byl z velké části nahrazen jinými technologiemi dříve, než se degradace magnetického pole stala velkým problémem.
CD a DVD
Disky CD a DVD, které byly představeny v 80. a 90. letech 20. století, znamenaly významný pokrok v oblasti optického ukládání dat a podstatně zvýšily úložnou kapacitu a rychlost přístupu k datům. Obě média mají velmi podobnou životnost. Obecně platí, že nezaznamenané (prázdné) disky CD a DVD mají životnost pět až deset let. Skutečná životnost nahraných disků CD a DVD se pohybuje mezi dvěma a pěti lety. Na základě tvrzení výrobců není bezprecedentní deset až pětadvacet let nebo dokonce déle. Každopádně používání velmi konzervativních čísel sníží riziko ztráty dat. Tato čísla závisí také na okolních faktorech a na tom, jak často disk používáte. Pokrok ve výrobě a technologiích kódování dat zvýšil jejich životnost, ale každé optické médium je velmi náchylné k poškození, protože na čitelném povrchu je jen malá ochrana. Stačí škrábanec na povrchu a část dat může být ztracena.
Blu-Ray
Disky Blu-Ray jsou založeny na stejných principech ukládání dat jako disky CD a DVD, nabízejí větší úložný prostor a rychlejší přenos dat a jsou vhodné pro video ve vysokém rozlišení a aplikace náročné na data. Na zapisovatelné disky Blu-ray je poskytována doživotní záruka, ačkoli se nepodařilo najít žádné spolehlivé informace o tom, jak dlouho by měly uchovávat data. Za ideálních podmínek prostředí údajně vydrží o dost déle než disky CD a DVD, protože metoda záznamu dat vede k odolnějšímu uložení. Ale i když pravděpodobně vydrží o něco déle, stále se jedná o optická média, což znamená, že jsou náchylná na poškrábání, vysoké teploty a sluneční záření.
M-Disc
M-Disc je optické archivační médium, které podle společnosti dokáže „uchovat fotografie, videa, hudbu a dokumenty po dobu 1 000 let a více“. To je docela silné tvrzení, které je zjevně pouze teoretické. M-Disc lze použít s jakoukoli standardní DVD mechanikou ke čtení informací, ale protože jsou data vyryta do pokročilých kovů, je k jejich zápisu nutná mechanika připravená pro M-Disc.
Pevný disk
Jsou základní součástí IT infrastruktur, protože nabízejí vyváženou kapacitu, rychlost a cenovou efektivitu. Většina pevných disků (HDD) vydrží tři až pět let, než dojde k poruše některé součásti. Ne vždy to však znamená, že je disk nenávratně poškozen. Ale toto je doba, po kterou zhruba vydrží, ať už mluvíme o interním disku pro server, stolní počítač nebo o externím HDD. Se všemi těmi pohyblivými součástkami uvnitř nakonec něco přestane fungovat.
Stejně jako u všech médií, na kterých jsou uložena důležitá data, má smysl investice do kvalitních disků. Zajímavý je článek časopisu Forbes, který poukazuje na to, že dodávky pevných disků mezi druhým a třetím čtvrtletím roku 2023 klesly o 8,2 %. Jeden z vedoucích pracovníků společnosti Pure Storage zašel tak daleko, že předpověděl, že po roce 2028 se již nebudou prodávat žádné pevné disky, a to kvůli nákladům na elektřinu a dostupnosti v kombinaci s poklesem ceny úložišť NAND (Flash) na terabajt.
Vzhledem k tomu, že společnost Pure prodává disky SSD, může jít samozřejmě o zkreslený pohled. Zároveň neustálé zlepšování technologie pevných disků zvýšilo jejich spolehlivost a hustotu ukládání. Tato zlepšení pravděpodobně znamenají, že pevné disky budou v ekosystémech pro ukládání dat ještě nějakou dobu důležité.
Flash disk
Jak již bylo uvedeno, náklady na flashová úložiště nadále klesají. V současné době se používá v serverech, úložištích a síťových technologiích podnikových datových center. Je také všudypřítomná ve spotřebitelských zařízeních, jako jsou USB flash disky, SD karty, mobilní telefony, digitální fotoaparáty a další. Všechna tato použití se spoléhají na polovodičovou paměť flash pro trvalé ukládání dat. Na úrovni fyzických buněk uchovávají paměťové buňky flash data tím, že zachycují a udržují elektrony v plovoucím hradle. Každý cyklus příchozích elektronů (programování) a odchozích elektronů (mazání) opotřebovává tunelový oxid a časem oslabuje strukturu buňky. V určitém okamžiku buňka nedokáže spolehlivě udržet náboj.
TechTarget uvádí, že většina SSD disků podnikové třídy, které obvykle využívají paměť NAND flash, je navržena tak, aby vydržela tři až pět let, přičemž hustota buněk hraje v míře výdrže významnou roli. SanDisk je jeden z prvních inovátorů v oblasti flash pamětí a nabízí záruky v rozsahu od jednoho roku až po doživotní.
Realita je taková, že takové vydrží někde mezi těmito obdobími. Takto vysvětluje obchodní skupina Emerson Test & Measurement možnosti životnosti flashových úložišť, která jsou k dispozici pro použití v jednom z jejích systémů:
„Výběr správného úložného zařízení založeného na technologii flash pro vaši aplikaci často vyžaduje kompromis mezi cenou, kapacitou a robustností. Například disky založené na jednoúrovňových buňkách (SLC) nabízejí největší odolnost a životnost, ale jsou také dražší na GB než disky založené na víceúrovňových buňkách (MLC). Disky na bázi MLC však mají mnohem kratší životnost než disky SLC, což může být problematické zejména při skladování za zvýšených teplot. Abychom mohli určit, který typ paměti flash použít, musíme znát předpokládanou životnost jednotlivých možností a porovnat ji s požadavky dané aplikace.“